
Riihimäen kaupunginvaltuuston kokous aloitettiin maanantaina 15.4.2019 valtuuston puheenjohtaja Riku Bitterin (kok) onnitteluilla valituille kansanedustajille. Muitakin ehdokkaita onniteltiin näkyvästä kampanjoinnista. Ennustetavissa oli äänestyksiä tulevassa valtuuston kokouksessa. Tässä tärkeimpiä päätöksiä 2 ½ tuntisen kokouksen tiimoilta:
Käsiteltiin kaupungin talousarviolainojen takaisinmaksua koskeva linjaus. Monelta taholta esitettiin kysymyksiä. Miksi kaupunki ei lyhennä lainojaan suunnitellulla 38 milj. eurolla niinkuin oli enakkoon sovittu Kaukolämmön myynnin yhteydessä? Kaupunginjohtaja ja talous- ja hallintojohtaja joutuivat ”rautalangasta” vääntämään vastauksensa niin, että sen kaikki paikalla olleet ymmärsivät. Lainaehtojen mukaan lainanottaja eli kaupunki on velvollinen korvaamaan muuna kuin koron tarkistusajankohtana takaisinmaksettavien lainojen kaikki jälleenrahoituksen purkamisesta aiheutuvat kulut ja muut mahdolliset kulut, sekä korvaamaan luotonantajan tuoton menetyksen jos kaupunki maksaa etuajassa kiinteäkorkoisia lainoja. Kaupunki siis maksaa kaupungin pitkäaikaisista lainoista takaisin vaihtuvakorkoisia lainoja 7,2 milj. euroa, joista ei synny kaupungille takaisinmaksusta lisäkustannuksia. Lisäksi kaupunki maksaa maksuohjelman mukaisesti kiinteä- ja vaihtuvakorkoisia lainoja yhteensä 22,1 milj. euroa. Yhteensä lainoja maksetaan takaisin 29,3 milj. euroa. Jäävästä lopusta (lähes 10 milj. eurosta) käytiin keskustelua valtuustossa laidasta laitaan. Lopuista vajaa 10 milj. eurosta valtuusto saa selvityksen kesäkuun loppuun mennessä. Mahdollista voi olla, että kaupunki esim. lyhentää summalla olemassa olevia investointimaksuja.
Jäsen Petri Mattila (sd) kysyi huolestuneena kaupungin vuokra-asuntorahaston purkamisesta. Asiaa selvitti talous- ja hallintojohtaja ja totesi, että asia on kirjanpidollinen ja rahaa Kotikulmalle ei ole säästössä. Asiasta tehdään vielä prosessiselvitys valtuutetuille.
Petsamonkadun pohjoispään asemakaava ja asemakaavan muutos, sekä tonttijako palautetaan äänestyksen tuloksena uudelleen valmisteluun. Demariryhmä oli kaupunhallituksen esityksen takana ja olisi tyytynyt päätösesitykseen.
Jäsen Lauri Jormanaisen (sd) aloite urheilupuiston maauimalan takaosan käyttöönottamisesta sai hyvin myötämielisen vastaanoton eri toimielimissä. Maauimalan takaosassa oleva tyhjillään oleva alue mahdollistaisi uimalan palveluiden monipuolisen toiminnon ja samalla asiakasmäärän lisäämisen melko helpoin toimenpitein. Nykyisin tyhjänä oleva tila uimalan takaosassa olisi potentiaalia kehittää maauimalaa houkuttelevammaksi. Asiaan voidaan palata myöhäisemmässä ajankohdassa kun kaupungissa tehdään talousarviota seuraaville vuosille. Jäsen Jormanainen oli tyytyväinen aloitteen valmistelusta.
Valtuustoaloite Pride-viikon huomioimisesta Riihimäellä antoi aihetta äänestykseen. Valtuuston oikeistopuoli ehdotti aloitteen palauttamista uudelleen valmisteluun. Heidän useissa puheissaan todettiin, että kaupungin ydintehtävä ei ole tukea Pride-viikon tapahtumia. Asian tiimoilta käytiin vilkasta keskustelua ja erilaisia näkökantoja Pride-viikon näkyvyydestä Riihimäellä. Aloitteen tekijät Miia Nahkuri (sd), Aino-Kaisa Pekonen (vas) ja Sari Jokinen (vihr) tähdensivät, että aloitteen tarkoitus on nostaa esiin ihmisoikeudet ja tasa-arvo myöskin kaupungin omassa toiminnassa. Puheissaan he toivoivat, että ketään ei syrjittäisi seksuaalisen suuntautumisen vuoksi. Äänestyksen jälkeen aloite hyväksyttiin ja Riihimäellä vietetään Pride-viikkoa kesäkuussa ja kaupunki tukee tilaisuuksia rahallisesti.
Tietoa kokouksesta tekstitti kaupunginvaltuutettu Kirsti Leskenmaa (sd)

Jaa tämä artikkeli